Bazı köpeklerin evlat edinilmesinin özellikle zor olmasının 5 nedeni

Bazı köpeklerin evlat edinilmesinin özellikle zor olmasının 5 nedeni

Bazı köpeklerin evlat edinilmesinin özellikle zor olmasının 5 nedeni

Birçok kurtarma köpeği umutsuzca sevgi dolu bir yuva ister ve çoğu zaman evlat edinilmeden önce yıllarca beklemek zorunda kalır. Bazıları, ilk etapta evlat edinme konusunda özellikle zor zamanlar geçiriyor. Bunlar en yaygın nedenlerdir.

Özellikle sevimli göründükleri veya özellikle popüler bir köpek ırkına ait oldukları için hızla yeni bir yuva bulan köpekler vardır.

Bununla birlikte, bazı köpekler o kadar şanslı değildir ve genellikle bir yuva bulmadan önce yıllarca beklemek zorunda kalırlar. Almanya’da her yıl yaklaşık 80.000 köpek bir hayvan barınağına geliyor. Bu hayvanlardan sadece dörtte üçü bir yıl içinde sahiplenilme şansına sahip oluyor.

Bazı köpeklerin evlat edinilmesinin özellikle zor olmasının 5 nedeni
Bazı köpeklerin evlat edinilmesinin özellikle zor olmasının 5 nedeni

Bazı köpeklerin evlat edinilmesinin zor olmasının 5 nedeni

Evlat edinmekte özellikle zorlanan köpekler genellikle yaşlı veya özürlüdür. Ancak sadece fiziksel anormallikler evlat edinmeyi zorlaştırmaz. Pek çoğunun bilmediği şey, siyah, büyük köpeklerin, farklı bir kürk rengine sahip köpeklerden daha az sahiplenilme eğiliminde olmasıdır.

  1. eski köpekler
  2. engelli köpekler
  3. Travmatize ve davranışsal köpekler
  4. köpekleri listele
  5. kara köpekler

Yaşlı köpeklerin evlat edinilmesi zor

Daha yaşlı köpeklerin sahiplenilme olasılığı daha düşüktür ve bu nedenle yeni bir yuvaları vardır. Birçok insan bir köpek yavrusu veya çok genç ve aktif bir köpeği tercih eder.

Bununla birlikte, daha yaşlı bir köpeği evlat edinmenin birçok avantajı vardır. Hayvanları koruma derneği gönülleri:  “Özellikle yaşlı köpekler aslında “havalı” ve rahattır. Yeni ailelerine çok iyi uyum sağlıyorlar ve genellikle artık herhangi bir özel eğitime ihtiyaç duymuyorlar.”

Özellikle korona pandemisi sırasında birçok yaşlı köpek sahiplenildi. Daha yaşlı bir köpek alıyorsanız, köpeklerle deneyim sahibi olmak ve köpeği düzenli olarak veterinere götürmek en iyisidir.

Engelli köpekler

Bir engeli (fiziksel veya psikolojik) olan hayvanlar genellikle evlat edinmekte çok zorlanırlar. Felçli, kör olabilirler veya sadece üç ayakla yetinmek zorunda kalabilirler.

Bu nedenle, potansiyel köpek sahipleri genellikle sağlıklı bir köpeği tercih ederler, çünkü engelli hayvanlar da varken neden engelli bir köpek almalısınız? Bir handikap genellikle veterinere çok sayıda ziyaret ve çok zaman ile ilişkilidir.

Bununla birlikte, bu tür köpekler bile büyük ölçüde normal bir yaşam sürdürebilir. Tek ihtiyacınız olan sabır, anlayış ve sevgi dolu bir tutum.

Travmatize ve davranışsal köpekler

Geçmişte yaşanan travmatik olaylar nedeniyle davranış sorunları gösteren köpekler vardır. Bu aynı zamanda birçok potansiyel köpek sahibinin bir hayvan barınağındaki bir hayvana karşı karar vermesinin nedenlerinden biridir. Bağlanmak ve hayvanın güvenini kazanmak çok sabır ister.

Hala davranış kalıpları olan bir köpeğe şans vermeye karar veren insanlar, köpekle çalışmak için çok fazla anlayışa ve istekliliğe ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda davranışa katılabilmelidirler.
Bu yönler karşılandığında, bir süre sonra farklı bir köpek ortaya çıkabilir: güvenen, mutlu ve minnettar bir köpek.

Tehlikeli köpekler: Yerleştirmesi zor

Tehlikeli köpekleri, cinsleri nedeniyle tehlikeli olarak sınıflandırılan köpeklerdir. Genellikle “dövüş köpekleri” olarak da adlandırılırlar. Bu terim tesadüf değildir, çünkü bu şekilde adlandırılan ırklar aslında köpek dövüşlerine katılmak zorunda kalmıştır. AB’de köpek dövüşü yasaklandı.

Her federal eyalet, hangi hayvanların liste köpekleri olarak kabul edildiğini belirler. Amerikan Staffordshire Bull Teriyeri ve Amerikan Pit Bull Teriyeri birincil ırklar arasındadır. Bu nedenle bu tür köpekleri sahiplenmek ve sahiplenmek zordur.

Bir yandan özel olarak sahiplenilmelerine izin verilmezken, diğer yandan hayvan barınaklarına teslim edilen listedeki köpekler genellikle sorunlu bir tavırdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, eşyalarını bilen ve hayvanı uygun şekilde eğitebilen sahiplere ihtiyaçları vardır.

Siyah köpekler için kötü şans

Son olarak, siyah köpekleri evlat edinmek de zordur.Siyah kürkü olan ve aynı zamanda çok büyük olan köpeklerin sahiplenilmesi özellikle zordur.

Kara köpekler genellikle otomatik olarak olumsuz bir şeyle ilişkilendirilir ve tehlikeli olarak görülür.

Ancak ceket renginin davranış ve karakterle ilgisi yoktur. Bu nedenle, bu efsane köpek sahiplenilmesine karşı belirleyici bir nokta olarak görülmemeli, araştırma ve hayvan koruma örgütleri ve hayvan barınaklarıyla temasa geçerek, siyah kürklü bir köpeği de düşünmek için bir ilk adım olmalıdır.

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın